Štáfl Otakar
Číslo položky: 14642
Moje sledované obrazy Zimní řeka lemovaná stromy - velký formát
popis: Olej na plátně, rozměr 120 x 50 cm, rám poškozen
o autorovi: Narodil se 30. 12. 1884 v Havlíčkově Brodě a zemřel 14. 2. 1945, se svou manželkou zahynul při náletu na Prahu.

Malíř a grafik.

Byl žákem krajinářské školy Ferd. Engelmüllera a uměleckoprůmyslové školy v Praze. Zpočátku byl zaměstnán jako kreslič předloh pro tisk vzorků textilií. Upozornil na sebe perokresbami krajinářských motivů, které byly reprodukovány ve Zlaté Praze. Jeho kolorované pohledy na pražská zákoutí i jeho grafické práce, xylografie a řezby v linoleu se nesou moderním směrem za barevnými efekty. Své grafické schopnosti uplatnil zejména v náladovém barevném dřevorytu a v nejrůznějším použití moderního plakátu. Při ilustrování knih si rád vybíral knihy pro mládež, jako např. Karafiátovi Broučky. Přivedly ho k pečlivějšímu pozorování motýlů, brouků a květin. Vystavoval v Topičově saloně v Praze, v Obecním domě, ale také v Hradci Králové, v Havlíčkově Brodě či Hlinsku.

(Tomanův slovník)
Vyvolávací cena:
2 000 Kč
5 000 Kč