Zpět na aukce Kolíbal Stanislav
popis: Lept, rozměr listu: 50,5 x 35 cm, tisková plocha: 33 x 23,5 cm. Signováno tužkou
o autorovi: * 11. 12. 1925, Orlová (Karviná), Česká republika (Czech Republic)
ilustrátor, scénograf, grafik, sochař Kolíbal studoval na Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (1945–1951, Antonín Strnadel) a na Divadelní akademii múzických umění v Praze (1951–1954, František Tröster). Na počátku své tvorby se zabýval především ilustracemi a scénickými návrhy. V 50. letech se jeho zájem obrátil k figurální sochařské tvorbě (sochařské portréty, série torz). Po roce 1963 omezuje výrazové prostředky na jednoduché geometrické tvary, pracuje s materiály jako sádra, kov, dřevo, překližka, železo, olovo. Do svých děl vnáší řád geometrie i geometrickou strukturu. Od konce 60. let se věnuje také kresbě, realizované nejdříve barevnými, později černými propisovacími tužkami a akvarelem. V 70. letech se intenzivně zabývá možnostmi struktur. Používá rozmanité, často nalezené materiály (provázky, nitě), jimiž propojuje svá díla s konkrétním prostorem. V jeho geometrické tvorbě se objevuje i fenomén optické iluze. Vedle soch, objektů a reliéfů vytváří kresebné cykly, které se staly základem sochařských staveb (Stavba č. IV., 1989), často označovaných jako Bau. Kolíbal patří k čelným představitelům českého konceptuálního umění a geometrické abstrakce. Je také oceňovaným autorem ilustrací knižních titulů.
GR (Gina Renotiere, Muzeum umění Olomouc, 2008)
Vyvolávací cena:
5 000 Kč
5 000 Kč

07.12.2020 19:06

5 000,00 Kč 17.11.2020 12:54:24