Gross František
Číslo položky: 51274
popis: Litografie, rozměr ve výřezu 61 x 42 cm + pasparta a rám. Signováno 8/44, datováno 1982, zaskleno
o autorovi: Narodil se 19. 4. 1909 v Nové Pace a zemřel 27. 7. 1985 v Praze.
Malíř, grafik.
V roce 1917 ukončil maturitou studium na reálce v Nové Pace. Potom studoval na ČVUT v Praze u profesora Oldřicha Blažíčka a na UPŠ v Praze u profesora Františka Kysely. V roce 1931 uspořádal spolu s Ladislavem Zívrem a Františkem Hudečkem kubistickou výstavu v reálce v Nové Pace. Od roku 1941 byl členem Umělecké besedy, v letech 1942–1948 byl členem slavné Skupiny 42, jejímiž členy byli mimo jiné také rodáci z Nové Paky Ladislav Zívr a fotograf Miroslav Hák. Od roku 1945 byl členem sdružení Hollar, v letech 1961–1970 členem skupiny Radar.
Jeho tvorba vychází s podnětů kubismu, které zpracovával v konstruktivním smyslu a spojoval s imaginativní obsahovostí. Maloval obrazy absurdních mechanismů, v nichž transformoval své dojmy z moderní městské civilizace. Od třicátých let užíval nové techniky frontáže, koláže, vytvářel obrazy – objekty a drobné plastiky.
Vyvolávací cena:
1 000 Kč
6 300 Kč