Šafář Karel
Číslo položky: 51004
Moje sledované obrazy Konvolut 3 portréty a Dívka s koněm
popis: Dřevoryt , rozměr tiskové plochy : 15 x 8,5 / 2 ks 12,5 x 6 / 14,5 x 10,5 cm
(*1938-10.2.2016), 1965-1971 - Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (prof.Karel Svolinský) **** Karel Šafář se narodil 28. května 1938 v podhorském městečku Rychnově nad Kněžnou. Druhá doba zrození byla ve dvou letech, kdy začal amundsenovsky žít. Denně ob
(*1938), 1965-1971 - Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (prof.Karel Svolinský) **** Karel Šafář se narodil 28. května 1938 v podhorském městečku Rychnově nad Kněžnou. Druhá doba zrození byla ve dvou letech, kdy začal amundsenovsky žít. Denně objevoval a byl nucen překonávat neznámé krajiny chůze, vzdáleností, přátelství a ostychu. Rozjitřená vnímavost s urputností rozumu - dvojjediné velitelky, jež určovaly směr a sílu jeho života. Absolvoval nejprve střední, pak roku 1971 Vysokou školu uměleckého průmyslu v ateliéru knižní ilustrace profesora Karla Svolinského. Stálý svár citu s vůlí ho vede do Indie - bezmála rok tam nabývá jistotu reality jako té nejtvořivější fantazie a představivosti, utváří si tak filosofickou hloubku svého života. Vyjadřuje se jistě v kresbě, akvarelech, získává nejvyšší cenu mladého ilustrátora v litografii. Z Indie přijíždí nemocen, aby se svou urputností vytvořil vlastní mnohobarevnou grafickou techniku - dostatečně vrstevnatou, schopnou vyjádřit nejniternější bohatost v otisku jeho duše - Šafářovu grafiku. Ta zůstává dlouhých dvacet let svědectvím jeho uzavřenosti před nesnesitelným politickým násilím. Zcela zabrán do své práce studuje princip zla, pokory, moudrosti a lásky. Maluje. Na rozdíl od bezprostřednosti a chvějivé pomíjivosti okamžiku jež mu dovolí vyjádřit grafická technika, jeho malba je meditací a rozhovorem, vtíravou vzpomínkou, jindy zase marnou touhou. Olej Karla Šafáře je dialog s bohatým prostorem pro toho, kdo umí naslouchat. Karel Šafář žije v Praze. In: http://www.artmuseum.cz/umelec.php?art_id=1031
Vyvolávací cena:
600 Kč
600 Kč

31.01.2018 20:45